Leśna Orkiestra 🙂
Kochani,
plan jest ambitny, czasu jak zwykle niewiele. Dlatego, żeby nie przedłużać przejdźmy do sedna.
Składniki:
(kliknij na składnik, aby się do niego przenieść)
– Dobry tekst
– Dobry podkład
– Szczypta wskazówek
Tekst do utworu:
1. Myślę sobie że
Ten bakcyl mógłby już przeminąć
Czas zieleni się
Zakwita obok nas
Niejeden wirus już
Próbował nam ten świat zawinąć
My nie poddamy się
Wygramy jeszcze raz
2. Tych kilka smutnych ścian
Znów leśną stanie się przestrzenią
I zza błękitnych szyb
Dziecięcy zabrzmi śmiech
Zgubiony serca rytm
Nową napełni się nadzieją
My otworzymy drzwi
By lepsi zza nich wyjść
3. Zrobimy wspólnie coś
Co na los dzieci może wpłynąć
I znów spotkamy się
By razem iść przez Bór
Bo w sercach nam wciąż gra
Do lasu wielka miłość
Do pluszu miękkich mchów
Do szumu drzew i traw
Choć świat się odbija
W zwierciadle co krzywe
Coś mówi mi że
Jeszcze wszystko będzie możliwe
Ref.:
I stanie się tak
jak gdyby nigdy nic nie było
I stanie się tak
Jak gdyby nigdy nic
Podkład muzyczny:
Porady
1. Co chcemy osiągnąć?
Naszym zamiarem jest przygotowanie covera utworu „Stanie Się Tak, Jak Gdyby Nigdy Nic” grupy Voo Voo, ku pokrzepieniu leśnych serc :). Robimy to własnymi siłami, odizolowani fizycznie od siebie nawzajem, jako projekt poboczny od spraw życia codziennego, to też mierząc siły na zamiary, każde z nas nagrywać będzie swoje wykonanie w zaciszu własnych czterech ścian, takim sprzętem, jaki obecnie ma pod ręką.
Dlatego też, żeby wyszło nam to możliwie jak najlepiej, chciałbym podsunąć Wam kilka praktycznych wskazówek, które sprawią, że każde z naszych osobno wykonywanych nagrań będzie możliwie jak najlepsze, a co za tym idzie – efekt końcowy będzie fajny, ciekawy i przyjemny do odsłuchu i oglądania ;).
2. Jak się za to zabrać?
– Wybierz sobie odpowiedni czas.
Nagranie takiego wykonania tak, aby brzmiało i wyglądało przyzwoicie, to wbrew pozorom nie zadanie na 4 minutki. Będą nam się mylić słowa, będziemy kaszleć, kichać, dzieciom zachce się siusiu, a za pół godziny mamy do zrobienia coś ważnego – wiadomo, życie. Dlatego zarezerwujcie sobie na to nagranie przynajmniej 45-60 minut. Ważny jest Wasz spokój, wolna od niepotrzebnych zmartwień głowa, jak również pora dnia/nocy. Jeśli nagrywasz za dnia, zadbaj, żeby za plecami nie mieć okna, ponieważ w efekcie Twoja twarz będzie zbyt ciemna, a tło zbyt jasne – najbezpieczniejszym wariantem jest kręcić ze światłem, nie pod światło. Jeśli kręcisz po zmroku, zadbaj o takie oświetlenie, abyś był dobrze widoczny na nagraniu.
W skrócie:
– załóż, że nagranie zajmie Tobie minimum 45-60 minut.
– nie nagrywaj pod światło
– kręcąc po zmroku, zadbaj o możliwie jak najlepsze oświetlenie.
– Wybierz odpowiednie miejsce.
Miejsce, w jakim będziemy nagrywać, ma duże znaczenie, głównie dla jakości dźwięku, a przecież głównie na dobrym dźwięku nam zależy. Wiadomo, mało kto z nas dysponuje studiem nagraniowym, mamy jednak w naszych domostwach pomieszczenia lepsze i gorsze do takich przedsięwzięć, warto zatem wybrać takie, które będzie spośród wszystkich najlepsze.
Co brać pod uwagę?:
– nie nagrywaj w łazience, ani kuchni, jeśli słyszysz w nich echo. Tyczy się to zwykle tych pomieszczeń, które wyłożone są glazurą i/lub mają wysokie stropy. Generalnie unikajmy echa.
– unikajmy dźwięków otoczenia (tych niechcianych – np. szczekający pies, który zaczyna nas zagłuszać i robić zaliczamy do niechcianych dźwięków otoczenia, natomiast pies radośnie wyjący nam do wtóru i nie powodujący przesterów w nagranym dźwięku jest jak najbardziej OK 😉 ). Gotująca się woda w czajniku, telewizor/radio w tle, lub słyszalny podkład muzyczny do którego śpiewamy też odpada.
– Wybierz odpowiedni sprzęt.
Tak, wiem – mamy to, co mamy. Jeśli jednak Wasz partner/dziecko/rodzeństwo/dziadek ma smartfon, który oferuje lepszą jakość dźwięku, pożyczcie go od niego na tych parę chwil ;). Jeśli korzystacie z kamery/lustrzanki czy innego urządzenia, które smartfonem nie jest, sprawdźcie, czy aby na pewno oferuje ono najlepszą jakość spośród tych ustrojstw, jakie macie akurat pod ręką – bywa różnie.
– Nagraj więcej, niż jedną próbę.
Wasze nagranie nie musi być perfekcyjne – jak najbardziej w porządku jest sytuacja, w której prześlecie nagranie, które trwać będzie 20 minut i zawierać będzie kilka prób. Zdarzyć się bowiem może, że z podejścia nr 1 wykorzystamy zwrotkę, a z podejścia nr 4 – refren, itp.
– „Markuj” poszczególne próby i klaśnij na starcie.
Wszystkie Wasze nagrania w końcu spłyną do mnie i przyjdzie mi spędzić nad nimi troszkę czasu – będę wniebowzięty, jeśli zechcecie rozpoczynać każdą próbę w określony sposób: umówmy się, że każdą nagraną próbę rozpoczniecie klaśnięciem w dłonie – następnie odpalacie sobie podkład muzyczny i jedziemy ;).
– Zrób sobie odsłuch.
Zakładam, że każde z nas dysponuje choćby najprostszymi słuchawkami – dlatego ogromnie proszę o to, abyście podkład muzyczny puszczali właśnie przez słuchawki, tak, aby na filmie nagrywał się tylko Wasz wokal (+ dźwięk instrmentu, jeśli będziecie na takowym grać). Jeśłi na nagraniu będzie Was więcej – podzielcie się słuchawkami, albo wyznaczcie głos prowadzący, który dysponuje odsłuchem.
– Zadbaj o odpowiedni nastrój 😉
Jeśli poza wokalem grać będziesz na jakimś instrumencie, zadbaj o to, aby był nastrojony wg podkładu muzycznego – nie zawsze uda się uratować nagranie, które będzie radykalnie odbiegać tonacją od reszty.
-i najważniejsze: Nie przejmuj się niepowodzeniami, pamiętaj, to tylko zabawa!
3. Gdzie (i jak) to wysłać?
Sprawa jest wbrew pozorom dosyć prosta. Gotowe nagranie wyślij nam za pomocą darmowej usługi WeTransfer.
Jak tego dokonać? Postępuj krok po kroku według poniższego filmu. Autor nagrania używa j. angielskiego, ale w razie problemów natury lingwistycznej, poradzicie sobie nawet bez dźwięku ;).
Gwoli wyjaśnienia:
„Email to” to adres e-mail odbiorcy, czyli nasz: kontakt@pieszoprzezbory.pl
„Your Email” to Twój adres mejlowy.
„Message” to treść wiadomości, możecie ją pozostawić pustą.f